Dobry list motywacyjny

Idealny list motywacyjny powinien bazować przede wszystkim na zachowaniu kilku podstawowych standardów tworzenia tego rodzaju dokumentów aplikacyjnych. Jakie są to standardy? O tym dowiesz się zgłębiając niniejszy tekst i jego dalsze akapity.

Po pierwsze musisz wiedzieć, czego oczekuje Twój potencjalny szef. Jeżeli więc nie zaznajomisz się z firmą, z jej charakterem, nie wejdziesz na jej wirtualną wizytówkę w postaci strony oficjalnej www, a także nie przeczytasz ze zrozumieniem ogłoszenia o pracę, o którą się ubiegasz, nie masz co liczyć na to, że stworzysz nienaganny, wzorcowy list motywacyjny, który zaintryguje. Pomyśl, że przecież rekrutujący Cię ma mnóstwo takich kompletów dokumentów aplikacyjnych dziennie, więc dlaczego miałby bliżej przyglądać się akurat Twojemu, zwłaszcza, jeżeli Twój nie jest przygotowany w jakiś wybijający się i zwracający uwagę sposób? I o to właśnie chodzi, że list motywacyjny ma być oparty na pewnych gotowych sformułowaniach, wzorcach, układzie określonym odgórnie, podziale na akapity itd., ale jednak ma być dokumentem personalnym, a zatem unikatowym i niepowtarzalnym.

Świetnie sporządzony list motywacyjny zachowuje swoją spójność. Ma być tworzony w postaci płynnego tekstu, bazując na prawdziwych wiadomościach, ale nie może być swego rodzaju kopią życiorysu. Biografia to jedno, list motywacyjny to zupełnie coś innego. Masz obecnie sposobność skorzystania z szerokiego wachlarza wielorakich wzorców pisania listu motywacyjnego, a to wszystko często jest dostępne na solidnych serwisach poradnikowych kompletnie bezpłatnie.